Bodník

Starší aktuality(30. 5. 2007): Tak se mi doneslo, že Zdravotní pojišťovna MV odmítá proplácet výkony ZZ, která nemají přístroje uvedené v registračním listu daného výkonu, protože již mají přístroje o generaci modernější. Pokud se vám něco takového přihodí, nahlédněte do své smlouvy, zda jste si sjednali nějaký zvláštní status pro uznání registračních listů jako podkladu pro provedení výkonu. Pokud ne, a to je krajně pravděpodobné, je takový postup zcela jistě protiprávní a je třeba se domáhat plné úhrady soudně. Registrační listy slouží výhradně pro účely dohodovacího řízení a jediný právně závazný dokument je příslušná vyhláška Ministerstva zdravotnictví a smlouva ZZ se ZP. Registrační list bez další smluvní úpravy nemůže být podkladem ani pro uznání ani pro zamítnutí úhrady.

(5. 9. 2006): Tak vláda má nové www stránky. Elegantní, vzdušné, před vložením textů možná byly i striktně validní, ale tři chyby se dají prominout. Také ministr se nám vyměnil. Myslím, že už nyní mu můžu věštit krátkou životnost. Přebírá rezort, kde pozice, které mají skutečný vliv na jeho běh řídí kamarádi bývalého ministra. Ministerstvo jehož kontrolní odbor není cvičen k hledání úspor, ale k likvidaci odbojných ředitelů a vážených profesorů. Rezort, který je řízen úhradovými vyhláškami které zvyšují cenu práce, ale neříkají, že pokud chceme mít dvojnásobné platy, musí je pobírat polovina lidí. A ministr, který sníží platy a nebo bude prosazovat propouštění = omezení nebo zefektivnění péče nepřežije. A nic na tom nemění, že ty navýšené platy ještě téměř nikdo reálně neviděl, protože mu nebylo dovoleno tak vysoké faktury vystavit. Otázka je, co bude dále s bodníkem. Samozřejmě je možné přijmout verzi, která navýší platy sester a ostatních vysokoškoláků. Bylo by to spravedlivé, ale lidem se určitě nebude chtít platit vyšší zdravotní pojištění. Osobně bych jej odepsal a začal uvažovat o něčem lepším. Bodník je již příliš deformován ústupky slabých ministrů jednotlivým zájmovým skupinám. Často dohodovací řízení akceptuje do výpočtu materiály, které nejsou registrovány SÚKLem a nemají určenou maximální cenu ministerstvem financí, takže není možné sledovat vývoj jejich skutečných cen.

Překvapuje mě dnešní obvinění doktorky Klimovičové. Spolupracoval jsem s ní při sazbě všech knižních verzí bodníku a spolupráce byla maximálně korektní, prodchnutá snahou vydat knihu co nejlevněji a cena byla pravidelně daleko nižší než ceny jiných podobných knih, které jsme sázeli a byly určeny pro běžný knižní trh. Pokud připustím, že se popsaný skutek stal, provedla policie šetření ledabyle, pokud má jen jednoho obviněného. Atmosféra v Komoře nebyla nakloněna individuálním akcím.

(13. 5. 2006): Ateo perli

ATEO(24. 2. 2006): Takto to dnes vypadalo na Staroměstském náměstí:

cinkani klici

Další obrázky zveřejním také, ale až projdou technickou úpravou.

(30. 1. 2006): Aktuální týdeník EURO přináší rozhovor s dočasným ředitelem VZP. Cituji:
EURO: Stejné argumenty ale používala na svou obranu i Jiřina Musílková.
ČEKAL: Jistě, já se v tom od bývalé paní ředitelky nějak zásadně neliším. Nemám důvod. To jsou principy řízení, které platí, ať smýšlí, kdo chce, jak chce.
EURO: Ale tým nuceného správce, jehož jste byl členem, šel do VZP s tím, že Jiřina Musílková manažersky selhala.
ČEKAL: To je pravda. Z postu ředitele krajské pobočky jsem ale nedohlédl na všechno, co se v ústředí dělo.”
Takže už jsme si ověřili, že kde nic není ani čert nebere. V IT bývá zvykem obnovit původní vyzkoušené nastavení systému, když změna nepřinese očekávaný efekt.

(21. 1. 2006): Dopisy chodící z ministerstva zdravotnictví naznačují, že odbor rozvoje zdravotního pojištění byl přejmenován na "odbor zdravotního pojištění". Uvidíme jak dlouho potrvá, než se přejmenuje na odbor pro zrušení zdravotního pojištění. Systém založený na neexistenci zdravotních pojišťoven a zdravotní dani holt nic jako pojištění nezná.

(8. 1. 2006): Kráčíme mílovými kroky ke světlým zítřkům a tak od 1. ledna 2006 platí novela seznamu výkonů č. 493/2005.
Já na tuto verzi mám velmi vyhraněný názor, považuji ji za veskrze špatnou. Novela plošně ztrojnásobuje platy lékařů na úkor platů sester a ostatních vysokoškoláků. Ne že bych lékařům nepřál platy, které jsou v IT zcela běžné, ale je trochu rozdíl mezi platem nařízeným státem a platem, který je určován poměrem nabídky a poptávky v daném odvětví. Kdyby bylo zítra stanoveno, že každý kdo pracuje v IT má základní plat 100 tis. Kč, obratem bysme měli na jedné straně spoustu nezaměstnaných adminů a na druhé straně spoustu lidí, kteří by se museli obejít bez IT služeb, protože by pro ně jednoduše nebyly dostupné.
Protože by nikdy nebylo možné vydat vyhlášku, která by neměla zdroje financování, provází tuto vyhlášku úhradová vyhláška, která zajišťuje, že ač seznam výkonů všem přidal, nikdo žádné peníze navíc nedostane. To je speciální česká verze perpetum mobile a zjevně je potřeba ji co nejříve patentovat, než nám ji nějaký ošklivý kapitalista ukradne a začne uplatňovat ve svém podniku. Do bodníku byl přidán speciální výkonoměr, který říká, kolik je možné vykázat nových výkonů, aniž by lékař pracoval zadarmo. Vychází to přibližně na třídenní pracovní týden, ale je potřeba mezi jednotlivými pacienty nezapomenout na cigaretovou pauzu.

Krátký početní kurs pro pokročilé:
Pokud mám na zboží marži 29%, znamená to, že z léku, který prodám za 100 Kč zaplatím dodavateli 71 Korun. Zbude mi 29 Kč. Pokud mám marži 26%, zbude mi 26 Kč. To je o celých 11,5% méně než předtím. Kontrolní otázka: Postihne to více lékarnu ve velkém městě, kam chodí hodně lidí a nebo lékarnu na malém městě, kam chodí málo lidí? Ale ono je to nakonec jedno, když nebudou ve Středočeském kraji žádné nemocnice, proč by tam měly být lékárny.

(20. 10. 2005): Žijeme ve světě divů. Cituji idnes: "16:22 - Paroubek nastínil, jak dostane i přes Klausův odpor Ratha na ministerstvo. Jmenuji ho 1. náměstkem a pověřím vedením resortu, řekl MF DNES." Možná by byl Rath dobrým ministrem, možná nebyl, kdo ví. Ale jestli chce Paroubek dělat komunistický převrat, tak ať to řekne rovnou. A pokud ne, tak by měl být prvním, kdo nebude obcházet zákony a vymýšlet obezličky. Navíc si myslím, že být prezidentem lékařské komory je srdeční záležitost a tak jako já nemohu být ze dne na den nadšeným milovníkem Microsoftu, tak nemůže ten kdo hájí zájmy lékařů jít z hodiny na hodinu proti nim.

A ještě k dotazům na nový seznam výkonů, ten zde není zveřejněn, protože žádný nový seznam výkonů neexistuje. Existuje pouze jeho návrh rozeslaný do připomínkového řízení, což je pracovní materiál určený pouze účastníkům připomínkového řízení a zveřejněn zde být nemůže. Osobně nevěřím, že verze, která nyní mezi vámi koluje, bude vydána, protože její dopad je mezi 17 až 24 miliardami Kč a neexistují zdroje pro takové navýšení. A stát nemůže nikdy vydat vyhlášku, která by neměla předem doloženo, kde se získají peníze na pokrytí jejích dopadů.

(20.10. 2005): Těšili jste se na nový seznam od 1. července? Tož to jste se těšili marně. Snad vyjde jako vánoční dárek. Navíc jsem se dozvěděl, že nás jeden každý měsíc opouští 300 lékařů, tak pozor, v Londýně nebude za chvíli pro české lékaře kam šlápnout. Ale chce to si pospisit, uz maji poslednich 5000 volnych mist. Timto tempem to za rok naplnime a platy spadnou dolu.

(12. 8. 2004): Tak máme novou ministryni, haleluja! Nyní budeme mít peníze na všechno.
Dneska jsem si přečetl několikery noviny a zjistil jsem, že zřejmě panuje všeobecné nadšení z papírové zdravotní knížky. Skoro se až divím, že už dávno neexistuje, jak jen mohli předchozí sociálně demokratičtí ministři takto trestuhodně ignorovat potřeby obyčejných občanů.
Ale trápí mě pár otázek. A protože nevydávám noviny, napíšu je sem.
  • Jak to bude se zálohováním? Jak se bude obnovovat obsah ztracené knížky?
  • Jak to bude se životností? Žákovskou knížku přeci dostáváme každý rok novou. Bude se to vyrábět z nějakého papíru s vysokou životností? Nebo nám bude lékař předchozí záznamy každý rok přepisovat do nové?
  • Co když bude mít lékař počítač? Bude psát do něj a pak ještě ručně do knížky? Nebo zakoupíme z NDR z bývalého Robotronu jejich krásné tiskárny pro tisk do vkladních knížek? Kdyby si někdo vzpoměl včas nemusela je spořitelna dát sešrotovat.
  • Jak to bude s bezpečností, co když mi někdo ukradne tašku, najde tam knížku a bude mě vydírat. Nebo bude na knížce nějaké heslo, aby nahodilý čtenář nemohl zjistit co mi je?
  • A co když někdo knížku k lékaři zapomene přinést? Bude pro výstrahu ostatním zastřelen?
  • Jak bude knížka asi tak veliká? Aby se mi do ní všechno vešlo. A aby ji starší spoluobčané vůbec unesli. Pokud bude veliká jako občanský průkaz, tak to se na jednu stranu vejde stěží jeden zápis. Vždyť se tam bude psát daleko více než na recept a mnohým lékařům se na jeden recept vejde jen jeden lék.
  • A co když vycestuji do nějakého jiného státu (tedy do jakéhokoliv jiného státu kromě Lulandy u Lundy), nebudou se mi tam škodolibě smát?


(25. 4. 2001): Kdysi jsem jasne deklaroval, ze na tomto serveru nikdy nebude zadna reklama a najednou je tu reklamni prouzek. Proc to? Nejedna se totiz o reklamni prouzek, ale o upozorneni na nehorazne metody, ktere pouzivaji nektere spolecnosti k upevneni sveho monopolniho postaveni. Ale to si vsechno prectete, kdyz na prouzek kliknete.

(25. 4. 2001): Kdysi jsem jasne deklaroval, ze na tomto serveru nikdy nebude zadna reklama a najednou je tu reklamni prouzek. Proc to? Nejedna se totiz o reklamni prouzek, ale o upozorneni na nehorazne metody, ktere pouzivaji nektere spolecnosti k upevneni sveho monopolniho postaveni. Ale to si vsechno prectete, kdyz na prouzek kliknete.

(26. 1. 2001): Trochu jsem vyčistil html kód, zavedl CSS, takže by výkony teď na bodníku měly vypadat skoro jako v tištěné knize. Změnil jsem kód vyhledávače, takže již umí hledat slova i v situacích kdy nenásledují přímo po sobě.

(27. 9. 2000): Protože už několik lidí zajímalo, jak je bodník využíván, nabízím statistiku přístupů.

(24. 9. 2000): Po delší odmlce se opět bude něco dít. Pracuji na zlepšení vyhledávacího stroje, který se při hledání podle názvů výkonů nechová úplně optimálně. Co je ale hlavní, proč jsem tuto stánku začal editovat. Chtěl bych Vás upozornit na nový, vpravdě revoluční projekt, na elektronickou kartu pacienta, která bude (samozřejmě pokud projekt ukáže, že je životaschopný), přístupná z každého počítače na internetu s využitím speciální silné kryptografie, která byla ještě před několika měsíci embargovaná a nesměla se vyvážet mimo USA. Pokud Vás problematika zajímá, nebo byste se dokonce chtěli účastnit zkušebního provozu a ošetřovat smyšlené pacienty, pište duchovními otci projektu, MUDr. Milanu Cabrnochovi, na adresu Milan.Cabrnoch@cabrnoch.cz. (Já se na projektu nepodílím, resp. pouze kritizuji a snažím se hlídat, aby nasazená technologie byla správně použita.) Projekt má teď i vlastní www stránky na www.izip.cz.

(26. 5. 2000): Tak jsem tu 14 dní nebyl, majlíky zpracovávám postupně, na všechny se dostane. Dneska jsem přidal novou verzi seznamu výkonů, číslo 135/2000 Sb., jedná se jen o opravu názvu jednoho výkonu, který obsahoval původně v názvu slovo Hemocult, což je ochranná známka konkrétního výrobku a kromě toho vznikal neoprávněně pocit, že výkon musí být proveden s použitím právě Hemocult testu, což není ani vyžadovaná a hlavně ekonomicky výhodná varianta.

(9. 5. 2000): Přidal jsem html verze návrhů zákonů

(2. 5. 2000): Byly zveřejněny verze ve formátu vhodném ke stažení.

(19. 4. 2000): Přidal jsem seznam nových a vyřazených výkonů.

(11. 4. 2000): Provedl jsem několik zásadních úprav. Nyní je možné listovat pouze novelizovanými výkony, což jistě potěší. Také jsem otočil logiku vyhledávání podle omezení místem. Nyní je možné vypisovat všechny výkony, které je možné vykázat v daném místě. Takže se vypisují např. výkony povolené ambulatně a současně výkony bez omezení místem, neboť jsou v ambulanci povoleny implicitně.
Opravil jsem chybičku, kdy se do odkazů dostávaly i nepovolené znaky, což browser samozřejmě mátlo.

(4. 4. 2000): Jak se ukazuje, v seznamu spřízněných duší, kterým jsem rozesílal různé informace je už více než 30 % adres neplatných. Pokud jste v seznamu byli, a nedostali jste správu, že existuje bodnik.cz, napište mi. Samozřejmě všichni ostatní, kteří si přejí být informováni o zdejších novinkách, mi mohou napsat též.

(2. 4. 2000): Přisel dotaz, který by možná zajímal více návštěvníků. Ano, můžete ve svých dokumentech vytvářet odkazy na seznam výkonů, podrobný návod vytvořím někdy přístí týden.

(2. 4. 2000): Díky Adamovi "AHA" Haunerovi máme i grafiku, takže stránky nejsou tak pusté. Podkladní modrou jsme si vypůjčili ze stejnokrojů našich nemocničních sestřiček.

(1. 4. 2000): Oooops.. ve 4. kapitole chyběly o odkazech přípony .php, takže se nebylo možné dostat přímo z kapitoly do jednotlivých výkonů. Podle logu si někteří z Vás příponu sami doplnili, gratulujeme! Provedena změna v kódování dokumentů, takže by měla diakritika chodit korektně i s některými verzemi IE 5.0.

(31. 3. 2000): Tak a jsme tady. Dnešního dne byla rozeslána vyhláška číslo 55/2000 Sb. a tak jsme tady, abyste se s ní mohli obratem seznámit.
Valid HTML 4.0!Flamingo - Web design

Best viewed with open eyes

Napište autorovi na Dan@bodnik.cz Powered by Linux Powered by Apache Powered by MySQL Powered by PHP3